شروع کنید

چاکرا چیست؟ نحوه تعادل و باز کردن چاکراها با مانترا و رژیم غذایی چگونه است؟

چاکرا چیست؟ نحوه تعادل و باز کردن چاکراها با مانترا و رژیم غذایی چگونه است؟

چاکرا چیست؟

چاکرا‌ ها سیستم‌های انرژی‌ای هستند که با بخش‌های مختلف بدن در ارتباطند و اطلاعات را به صورت انرژی به هم منتقل می‌کنند. درک چاکرا‌ها و متعادل نگه‌داشتن آن‌ها می‌تواند انواع مشکلات سلامتی و احساسی را بهبود ببخشد.چاکرا کلمه‌ای سانسکریت است به معنی چرخ گفته می‌شود چاکرا چرخی از انرژی است که به دور محور خود می‌چرخد و می تواند به آرامی یا با سرعت گردش کند. چاکرا در رابطه با سطح انرژی سیستم بدن شما می‌چرخد.

چاکرا چیست؟

سلول‌های زنده انسان‌ها، حیوان‌ها و حتی گیاهان انرژی‌ از خود ساطع می‌کنند. گروه‌هایی از بافت زنده نوعی نور از خود منتشر می‌کنند که در عکاسی کرلیان (انرژی الکتریکی را نشان می‌دهد) قابل رویت است. گروه‌های تخصصی از سلول‌ها که یک اندام خاص را می‌سازند، الگوهای انرژی منظم‌تری را نشان می‌دهند. این الگوهای انرژی با سیستم چاکرا در ارتباطند و بر عملکردهای خاص بدنی تاثیر می‌گذارند.

عکاسی کرلیان

درک چاکرا‌ها و متعادل نگه‌داشتن

در شاخه Neurology ، نخاع را راهی می‌دانند برای جریان اطلاعات از مغز به بدن. نخاع پر از اعصابی است که سیگنال‌های الکتریکی را به مغز یا اندام‌ها می‌فرستد. سیستم چاکرا هم به این صورت کار می‌کند. چاکرا‌ها سیستم‌های انرژی‌ای هستند که با بخش‌های مختلف بدن در ارتباطند و اطلاعات را به صورت انرژی به هم منتقل می‌کنند. درک چاکرا‌ها و متعادل نگه‌داشتن آن‌ها می‌تواند انواع مشکلات سلامتی و احساسی را بهبود ببخشد.

چاکراها و نخاع

هفت چاکرای اصلی در بدن انسان وجود دارد

این چاکراها در زیر لگن، پایین ناف، ناف، قفسه سینه، گلو، پیشانی و بالای سر قرار دارند.شما می‌توانید با استفاده از رنگ درمانی، غذاها، مانتراها (صداهایی خاص و تکرار‌شونده در آیین هندو) و مودرا‌ها (حرکات دست در رقص مذهبی هندو‌ها) تعادل چاکراها را حفظ کنید.مانترا یک صدای خاص است. این صدا خودش توسط دستگاه عصبی ارتعاش پیدا می‌کند تا بر چاکرایی خاص اثر بگذارد. همچنین نقاط بازتاب دهنده‌ای در سقف دهان وجود دارند که سیگنال‌ها را به مغز می‌فرستند تا نقاطی خاص در بدن را تحریک کنند.

پس شما با تلفظ یک مانترا، ارتباط بین مغز و یک چاکرای خاص را با تحریک آن نقاط بازتاب دهنده در سقف دهان افزایش می‌دهید.مودرا یک حالت دست است که الگوهای خاص انرژی را در بدن متوقف می‌کند. نقاط بازتاب ‌دهنده‌ای در سر‌انگشتان شما هستند که با بخش‌های متفاوت بدنتان در تماس هستند. فعال کردن این نقاط می‌تواند تغییری در سیستم انرژی چاکرا ایجاد کند.

توضیحات هفت چاکرا،محل شان و اینکه شما چگونه می‌توانید آن ها را به تعادل برسانید:

1.چاکرای ریشه (قرمز)

اولین چاکرا، چاکرای اصلی است که با رنگ قرمز مرتبط است و در راس دنبالچه شما قرار دارد. چاکرای اصلی به روده بزرگ، راست روده (مقعد)، کلیه‌ها و غدد فوق کلیوی مربوط می‌شود. این چاکرا بر نیازهای اساسی شما برای زندگی مانند غذا و خانه تاثیر می‌گذارد. این چاکرا به شما کمک می‌کند که احساس امنیت، بقا و حاضر بودن در زمان و مکان را داشته باشید. مشکلاتی که به چاکرای اصلی مربوط می ‌شوند عبارتند از مشکلات روده، درد‌های قسمت پایینی پشت تان، رگ‌های واریسی و مسائل عاطفی،احساسی مربوط به امنیت جانی و مالی.

باز کردن چاکرای ریشه (قرمز)

از بدن خود بهره بگیرید و نسبت به آن آگاه باشید. یوگا انجام دهید، به پیاده روی‌های کوتاه بروید، یا کارهای خانگی عملی انجام دهید. این فعالیت‌ها موجب می‌گردند که بیشتر به بدن خود توجه کنید و چاکراهایتان قوی‌تر شوند. به زمین توجه کنید. به این معنا که با زمین رابطه برقرار کنید و آن را زیر پاهای خود احساس کنید.

برای رسیدن به این هدف، راست بایستید، با آرامش پاهای خود را به اندازه عرض شانه باز کنید، و اندکی زانوهایتان را خم نمایید. لگن خود را کمی به جلو حرکت دهید، و بدنتان را در حالت تعادل نگه دارید، به نحوی که وزن بدن به طور یکسان در سراسر کف پاهایتان تقسیم شود. سپس وزن بدن را به جلو بیندازید. چند دقیقه در همین وضعیت باقی بمانید. پس از ارتباط با زمین، مانند تصویر یک راهب به حالت چهار زانو بنشینید. بگذارید نوک انگشت شست و اشاره‌تان به آرامی با هم در تماس باشند.

بر روی چاکرای ریشه، و مفهوم و محل آن که بین مقعد و دستگاه تناسلی است، تمرکز کنید. با دهان بسته، اما کاملاً واضح صدای “LAM” را در ذهن خود زمزمه کنید. در تمام این مدت، خود را ریلکس کنید، و درباره‌ی این چاکرا، معنای آن، اثر آن بر زندگی، و تأثیری که باید در زندگی شما داشته باشد بیندیشید. تا جایی این کار را ادامه دهید که کاملاً به آرامش برسید. در این حالت، احساس «پاکی» شما را در بر خواهد گرفت. غنچه بسته یک گل قرمز را مجسم کنید. تصویر کنید یک انرژی بسیار نیرومند بر آن شعاع افکنده است: گل به آرامی باز می‌شود و چهار گلبرگ سرشار از انرژی آن نمایان می‌گردد. همزمان با حبس کردن نفس و بیرون دادن آن، میاندوراه (محدوده بین منطقه تناسلی مقعد) را منقبض نمایید.

باز کردن چاکرای ریشه

تغذیه

سبزیجات ریشه‌ای مانند چغندر، هویج وحشی و روتاباگا(نوعی کلم) در زمین رشد می‌کنند.هر میوه یا سبزی قرمز رنگ مانند سیب و انار هم این چاکرا را پشتیبانی می‌کنند. به علاوه پروتئین هم می‌تواند به این چاکرا مربوط باشد، چون فرایند طولانی هضم آن می‌تواند خیلی زمین گیر کننده باشد.

مانترا

مانترای چاکرای اصلی Lam “لام است.

2.چاکرای خاجی (نارنجی)

دومین چاکرا،چاکرای خاجی است.که با رنگ نارنجی نشان داده می‌شود و دو اینچ پایین‌تر از ناف قرار دارد. این چاکرا با دستگاه تناسلی (بیضه‌ها، رحم و تخمدان‌ها) و همچنین مثانه مرتبط است. چاکرای دوم محل قدرت خلاقیت، جنسی و احساسات شماست. مشکلاتی که به این چاکرا مربوط می‌شوند عبارتند از اختلالات باروری و جنسی، درد در ناحیه باسن، عدم تعادل احساسی و مشکلات در خلاقیت فرد.

باز کردن چاکرای خاجی (نارنجی)

دو زانو بنشینید. پشت خود را صاف و در عین حال ریلکس نگه دارید. دست‌های خود را به طوری که کف آن ها رو به بالا باشد، بر روی یکدیگر، روی ران های خود بگذارید. دست چپ زیر دست راست باشد، به نحوی که کف دست چپ، پشت انگشتان دست راست را لمس کند، و انگشتان شست به آرامی به هم برسند.بر روی چاکرای خاجی، و مفهوم و محل آن که در استخوان خاجی (بعد از بخش کمری و قبل از دنبالچه) است، تمرکز کنید. با دهان بسته، اما کاملاً واضح صدای “VAM” را در ذهن خود زمزمه کنید. در تمام این مدت، خود را ریلکس کنید، و درباره‌ی این چاکرا، معنای آن، اثر آن بر زندگی، و تأثیری که باید در زندگی شما داشته باشد بیندیشید. تا جایی این کار را ادامه دهید که کاملاً به آرامش برسید. بار دیگر، احساس «پاکی» شما را در بر خواهد گرفت.

باز کردن چاکرای خاجی (نارنجی)

تغذیه

مواد‌غذایی که به این چاکرا کمک می‌کنند دانه‌ها، آجیل و میوه‌ها و سبزیجات نارنجی رنگ مانند پرتقال، هویج و کدو حلوایی هستند.

مانترا

مانترای چاکرای خاجی “وام”  Vam است.

3.چاکرای شبکه خورشیدی(زرد)

سومین چاکرا، چاکرای شبکه خورشیدی است که رنگ نمایانگر آن زرد می‌باشد و در محل ناف قرار دارد. این چاکرا با اندام‌های گوارشی (کبد، معده، کیسه صفرا، لوزالمعده، طحال و روده کوچک) در ارتباط است. چاکرای شبکه خورشیدی همچنین به هویت، عزت نفس، انگیزه، قدرت اراده و بلندپروازی مربوط است. مسائلی که به عدم تعادل این چاکرا ارتباط پیدا می‌کنند شامل نفخ، زخم معده، مشکلات کبدی، اختلالات غذایی، کند بودن و عدم اعتماد به نفس هستند.

باز کردن چاکرای شبکه خورشیدی(زرد)

دو زانو بنشینید. پشت خود را صاف و در عین حال ریلکس نگه دارید. دستان خود را جلوی شکم، اندکی پایین تر از شبکه خورشیدی خود قرار دهید.بگذارید قسمت بالای انگشتان به هم بچسبند و سمت انگشتان کاملاً به سمت خارج از شما باشد. انگشتان شست را به شکل ضربدر روی هم قرار دهید و چهار انگشت دیگر دست را صاف نگه دارید (این کار اهمیت زیادی دارد).بر روی چاکرای ناف، و مفهوم و محل آن که در  اندکی بالاتر از ناف است، تمرکز کنید. با دهان بسته، اما کاملاً واضح صدای “RAM” را در ذهن خود زمزمه کنید.

در تمام این مدت، خود را هر چه بیشتر ریلکس کنید، و درباره‌ی این چاکرا، معنای آن، اثر آن بر زندگی، و تأثیری که باید در زندگی شما داشته باشد بیندیشید. تا جایی این کار را ادامه دهید که کاملاً به آرامش برسید. احساس «پاکی» شما را در بر خواهد گرفت (این احساس در مورد تمام چاکراها صدق می‌کند).

باز کردن چاکرای شبکه خورشیدی(زرد)

تغذیه

برای کمک به تعادل بیشتر این چاکرا از میوه‌ها و سبزیجات زرد بیشتری مانند فلفل‌های زرد، لپه و کدوی زرد در غذاهای خود استفاده کنید. کربوهیدرات‌های پیچیده مانند جو دوسر و گندم هم برای چاکرای شبکه خورشیدی اهمیت دارند. برای داشتن چاکرای سومی که کاملا تعادل داشته باشد باید از مصرف شکر سفید به طور جدی پرهیز کنید. شکر سفید برای این چاکرا مانند سم است.

مانترا

مانترای شبکه خورشیدی “رام” Ram است.

4.چاکرای قلب(سبز)

چاکرای قلب، چاکرای چهارم است که رنگش سبز بوده و در قفسه سینه واقع است. این چاکرا به قلب، بازو‌ها، ریه‌ها و غده تیموس مربوط می‌شود. علاوه بر این‌ها چاکرای قلب به احساسات عشق و محبت مربوط است. اختلال در این چاکرا می تواند مشکلات قلبی، تنفسی، آسم، آلرژی‌ها و ترس از صمیمیت به وجود بیاورد.یک چاکرای قلب سالم قدرت این را دارد که عشق را به یک نیروی شفادهنده تبدیل کند. چون عشق قوی‌ترین انرژی را داراست، چاکرای قلب می‌تواند با بیان و ابراز عشق به همه چاکراهای دیگر تعادل ببخشد.

باز کردن چاکرای قلب(سبز)

چهار زانو بشینید. نوک انگشتان اشاره و شست را در هر دو دست به هم برسانید. دست چپ را روی زانوی چپ گذاشته، دست راست را جلوی قسمت پایین استخوان سینه نگه دارید.بر روی چاکرای قلب، و مفهوم و محل آن که در تیره‌ی پشت، هم سطح قلب است، تمرکز کنید. با دهان بسته، اما کاملاً واضح صدای “YAM” را در ذهن خود زمزمه کنید. در تمام این مدت، همچنان بدن خود را ریلکس کنید، و درباره‌ی این چاکرا، معنای آن، اثر آن بر زندگی، و تأثیری که باید در زندگی شما داشته باشد بیندیشید. تا جایی این کار را ادامه دهید که کاملاً به آرامش برسید. در این حالت، بازگشت و یا تشدید «پاکی» را در جسم خود احساس خواهید کرد.

باز کردن چاکرای قلب(سبز)

تغذیه

مواد غذایی سبز مانند بروکلی، کلم پیچ، برگ چغندر و همه برگ‌های سبز دیگر راهی عالی برای متعادل‌سازی چاکرای قلب هستند.

مانترا

مانترای چاکرای قلب “یام” Yam است.

5.چاکرای گلو(آبی)

چاکرای پنجم، چاکرای گلو است و رنگ آن آبی است و همان‌طور که از اسمش پیداست در حلق واقع است. این چاکرا به دهان، گلو، تیروئید، غده تیروئید و مری مرتبط است. چاکرای گلو رابطی بین قلب و ذهن ماست. مشکلاتی که به چاکرای گلو ربط دارد عبارتند از بیماری تیروئید، گلودردهای مکرر و مشکل داشتن در بیان احساسات.این مرکز نمایانگر ارتباط ما با حقیقت خودمان است. یک چاکرای گلوی سالم احساسات،افکار و عواطف دیگر چاکراها را توسط کلمات به طریقی حقیقی و معتبر بیان می‌کند و بروز می‌دهد.

باز کردن چاکرای گلو(آبی)

دو زانو بنشینید. انگشتان‌تان را به جز شست ها، از داخل دو دست در هم فرو کنید. بگذارید دو انگشت شست در بالا به هم برسند، و سپس کمی آن ها را بالا بکشید.بر روی چاکرای گلو، و مفهوم و محل آن که در ته گلو است، تمرکز کنید. با دهان بسته، اما کاملاً واضح صدای “HAM” را در ذهن خود زمزمه کنید. در تمام این مدت، به ریلکس کردن بدن خود ادامه دهید، و درباره‌ی این چاکرا، معنای آن، اثر آن بر زندگی، و تأثیری که باید در زندگی شما داشته باشد بیندیشید. پنج دقیقه این کار را ادامه دهید، تا احساس «پاکی» بار دیگر نیرومندتر شود.

باز کردن چاکرای گلو

تغذیه

مواد غذایی که به رنگ آبی هستند مانند بلوبری و انجیر از میوه‌هایی هستند که باعث تعادل چاکرای گلو می‌شوند. Kelp (جلبک دریایی) هم از مواد دیگریست که می‌تواند پشتیبان این چاکرا باشد.

مانترا

مانترای چاکرای گلو، “هام” Ham است.

6.چاکرای چسم سوم (نیلی)

چشم سوم، چاکرای ششم بوده و رنگش نیلی است و در وسط پیشانی قرار دارد. چشم سوم با ذهن، غده هیپوفیز، چشم‌ها، هوش و بصیرت مرتبط بوده و مشکلاتی که به این چاکرا مرتبط می‌شوند عدم تعادل در میزان هورمون‌ها، ضعف در بینایی، افسردگی و بصیرت پایین هستند.

باز کردن چاکرای چشم سوم(نیلی)

چهار زانو بنشینید. دستان خود را جلوی قسمت پایین سینه نگه دارید. دو انگشت وسط باید صاف باشند و به سمت خلاف جهت شما اشاره کنند. انگشتان دیگر را خم کنید به طوری که در دو بند انگشت بالا به هم برسند. انگشتان شست به شما اشاره می‌کنند و در بالا به هم می‌رسند.بر روی چاکرای چشم سوم، و مفهوم و محل آن که اندکی بالاتر از وسط دو ابرو است، تمرکز کنید. با دهان بسته، اما کاملاً واضح صدای “OM” یا “AUM” را در ذهن خود زمزمه کنید. در تمام این مدت، ریلکس کردن بدن باید تا حدی به صورت طبیعی صورت پذیرد. به اندیشه درباره‌ی این چاکرا، معنای آن، اثر آن بر زندگی، و تأثیری که باید در زندگی شما داشته باشد ادامه دهید. تا جایی این کار را ادامه دهید که بازگشت و یا تشدید همان احساس «پاکی» را تجربه نمایید.

باز کردن چاکرای چشم سوم(نیلی)

تغذیه

هر ماده خوراکی نیلی رنگی به عملکرد چشم سوم کمک می‌کند. موادی مانند سیب زمینی‌های بنفش،،آلو و انگور بنفش،انگور، ادویه‌ها یا دم کرده‌های اسطوخودوس همگی به متعادل کردن چاکرای ششم کمک می‌کنند.

مانترا

مانترای چشم سوم، “اُم” Om یا AUM است.

7.چاکرای تاج (بنفش) 

چاکرای هفتم، چاکرای تاج سر است که رنگ آن بنفش می‌باشد. جایگاه این چاکرا در بالای سر است و به غده پینه‌آل یا صنوبری مربوط می شود که مرکز روح و روان ماست. اختلالات در چاکرای تاج سر عبارتند از مشکلات چرخه خواب و بیداری، مشکل در تفکر و احساس جدا بودن از جسم خود یا دیگران و ناراحتی‌های روانی.

باز کردن چاکرای تاج (بنفش) 

 دستتان را مقابل شکمتان قرار دهید به طوری که انگشتان کوچک به بالا و در خلاف جهت شما اشاره کنند، و در قسمت بالا به هم برسند. باقی انگشتان را در هم گره بزنید. انگشت شست دست چپ باید زیر انگشت زیر دست راست باشد.بر روی چاکرای تاج، و مفهوم و محل آن که درست در قسمت بالای سر است، تمرکز کنید. با دهان بسته، اما کاملاً واضح صدای “NG” را در ذهن خود زمزمه کنید (همین طور که معلوم است زمزمه کردن این صدا کار دشواری است). در تمام این مدت، بدنتان دیگر باید کاملاً ریلکس شده باشد، و ذهنتان در آرامش کامل به سر ببرد. در عین حال، تمرکز بر روی چاکرای تاج را متوقف نکنید. این مدیتیشن بیشترین زمان را می‌برد، و نباید کمتر از ده دقیقه باشد.

هشدار: پیش از باز یا تقویت شدن چاکرای ریشه، این مدیتیشن را برای چاکرای تاج به کار نبرید. قبل از رسیدگی به آخرین چاکرا، باید در ابتدا یک پایه‌ی قوی داشته باشید، که تمرینات ریشه این پایه‌ی قوی را برای شما فراهم می‌کنند.

باز کردن چاکرای تاج (بنفش)

تغذیه

با اینکه مواد غذایی بنفش رنگ مانند بادنجان می‌توانند این چاکرا را تغذیه کنند، چاکرای تاج سر با دیگر چاکراها در این زمینه که بیشتر حالتی “معنوی” دارد تا “مادی” متفاوت است. بنابراین، غذای حقیقی چاکرای تاج سر هوای تازه، نور خورشید و در طبیعت بودن است.

مانترا

مانترای چاکرای تاج NG

admin98 وب‌سایت
3.7 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
روشنک
روشنک
4 ماه قبل

سلام ممنون از مطالب خوبتون کاش عکس حالت دستان رو میگذاشتید

2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx