شروع کنید

چگونه ذهن خود را تغییر بدهیم؟

چگونه ذهن خود را تغییر بدهیم؟

اولین کاری که برای تغییر باور باید انجام دهید، این است که شروع کنید به شناسایی باورهایتان، و برخی از باورهایتان را در مسیر بهتری قرار دهید. با آزمایش کردن، تجربه کردن و توجه کردن به آنچه اتفاق می افتد، می توانید واقعیت چیزی که مدت های طولانی به آن باور داشتید را کشف کنید.

۵ روش ساده برای تغییر باور

1. شناسایی باورهای محدود کننده و یادداشت کردن آنها ( افکاری که هر روز به ذهن شما خطور می کند و مانع کارهایتان می شود)

 2. انتخاب یکی از باورهای محدود شونده و شروع کردن به کار روی آن ( البته بهتر است ابتدا با راحت ترین باور شروع کنید)

3.از خود بپرسید که چرا شما این باور را دارید؟

4.جمع آوری هر گونه شواهدی که نشان می دهد این باور نادرست است.

5. خنثی کردن باورهای خود محدود شونده با تجسم مثبت


الگوهای فکری

الگوهای فکری که اغلب با نوعی خاص از رویدادها در ذهن شما تثبیت شده است، تبدیل به باور می شوند، بنابراین اگر شما بتوانید هر بار که این باور محدود کننده به ذهن شما خطور کرده، بلافاصله آن را با یک تصویر قوی از باور مخالف آن جایگزین کنید. مثلا اگر فکر می کنید که شما به این دلیل ناموفق هستید که پول زیادی ندارید، هر بار که این باور به شما رو کرد، سریع تمرکز خود را بر روی تمام کسانی ببرید که در شرایط سخت تر از شما بوده اند و الان بسیار موفق هستند.

چگونه ذهنیت خود را عوض کنیم؟

۱. ذهنیت فعلی خود را بررسی کنید

اگر شما همواره مشکل مالی داشته‌اید و حالا می‌خواهید در این زمینه تغییر ایجاد کنید تا به وضعیت مالی دلخواه برسید، در اولین قدم باید ذهنیتی که شما را به اینجا رسانده است، شناسایی کنید. چون همان‌طور که اینشتین گفته «با همان شیوه‌ی تفکری که مشکلات را ایجاد کرده است، نمی‌توانیم آنها را حل کنیم.» پس لازم است آن باورهای ذهنی را که منجر به ایجاد مشکل شده‌اند، شناسایی کنیم. بنابراین مشخص کنید در حال حاضر نسبت به آن موضوع چه ذهنیت و باورهایی دارید. مثلا در مورد وضعیت مالی، نگرش خود را نسبت به پول، ثروت، کار و درآمد بررسی کنید و سعی کنید آنها را کاملا مشخص کنید و بنویسید. در هر موضوع دیگری هم شناختن ذهنیت فعلی قدم اول برای تغییر آن است.

۲. ذهنیت جایگزین را مشخص کنید

در مرحله‌ی بعد باید ببینید که چه ذهنیت جدیدی می‌تواند به شما کمک کند. مثلا در زمینه‌ی مالی ببینید افرادی که از لحاظ مالی موفق هستند، در آن زمینه چه ذهنیتی دارند. در مورد پول چگونه فکر می‌کنند، افکارشان نسبت به کار، کسب درآمد و ثروتمند شدن چیست. این بررسی مشخص می‌کند که چه افکار و باورهایی باید جایگزین افکار و باورهای قدیمی شما شود. اما این جایگزینی به‌راحتی صورت نخواهد گرفت و لازم است که به‌طور آگاهانه برای تغییر ذهن خود تلاش کنید.

۳. از استدلال کمک بگیرید

باید بخش منطقی ذهن خود را برای پذیرش باورها و اهداف جدید مُجاب کنید و این کار توسط منطق و استدلال انجام می‌شود. بنابراین در مورد درستی باورهای جدید فکر کنید و شواهد و دلایلی که صحت آنها را تائید می‌کند، مشخص کنید. مثلا در مورد اوضاع مالی، شما قبلا بر این باور بوده‌اید که «پول درآوردن کار سختی است» و حالا می‌خواهید آن را با این باور جدید جایگزین کنید که «پول درآوردن کار راحتی است.» چه دلایلی از این باور جدید حمایت می‌کنند؟ شما می‌توانید نمونه‌ای از افرادی را پیدا کنید که از راه علایق و کارهای لذت‌بخش، درآمد بالایی کسب کرده‌اند یا افرادی که با تغییری خلاقانه و ساده در کسب‌وکار خود، ثروتمند شده‌اند. این شواهد قسمت منطقی ذهن شما را تشویق می‌کنند تا عقیده‌ی جدید را بپذیرد و آن را با باور قدیمی، جایگزین کند

 ۴. تمرکز، تکرار و تصویر سازی کنید

تکرار اطلاعات جدید خودبه‌خود به پذیرش آنها کمک می‌کند. تغذیه کردن ذهن با اطلاعات دلخواه، بسیار بهتر از بمباران آن با اطلاعات تصادفی از طریق محیط و رسانه‌هاست. به‌طور آگاهانه باید بر افکار دلخواه تمرکز کنید و از تمرکز بر افکار قدیمی خودداری کنید. «تمرکز» و «تکرار» قدرت معجزه‌آسایی دارند و به‌مرور ذهن شما را در جهت دلخواه‌تان تغییر می‌دهند و هنگامی که تظاهر و تلقین را به آنها بیفزایید، قدرتی چندبرابر پیدا می‌کنند.

تظاهر به این معناست که از موضع ذهنیت جدید، فکر، احساس و عمل کنید. مثلا برای تغییر ذهن جهت دستیابی به پیشرفت مالی تصور کنید که ذهنیت ثروتمندانه را در خود تثبیت کرده‌اید و ثروتمند شده‌اید، در این صورت رفتار، افکار، گفتار و احساسات شما چگونه خواهد بود؟ هم‌اکنون همان‌گونه فکر و رفتار کنید، احساسِ همان حالت دلخواه را در خود ایجاد کنید و تمام وجوه زندگی خود را از آن جایگاه ببینید. در این صورت ذهن شما به‌سرعت و به‌سادگی با وضعیت دلخواه شما مطابقت پیدا خواهد کرد و در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین تلاش، به هدف خود خواهید رسید.

۵. از فیلتر ذهنی استفاده کنید

آگاهانه ذهن خود را با باورهای جدید و دلخواه، تغذیه کنید و افکار منفی را از خود دور کنید. برای این منظور، فرض کنید که در سرتان فیلتری وجود دارد که مانع ورود افکار منفی به درون ذهن‌تان می‌شود و وقتی که فکری منفی به ذهن‌تان رسید، آن را تفکیک می‌کند و به سطل زباله می‌ریزد. هرگاه فکری منفی به ذهن‌تان رسید بگویید: «فیلتر-زباله‌دان»، به‌مرور به طرزی ناخودآگاه این افکار منفی کاهش خواهند یافت و با کمک افکار مثبت و دلخواه، ذهن شما در جهت دستیابی به اهداف‌تان تغییر خواهد کرد. از طرف دیگر، فیلتر ذهنی شما را قادر می‌سازد تا مانع تغییر منفی و ناخواسته‌ی ذهن‌تان شوید.


۶. ذهن‌تان را برای تحقق رؤیاهایتان تغییر بدهید

ذهن ماشینی هدفمند است و اگر شما هدفی برایش مشخص نکنید، دیگران برای رسیدن به اهداف خود، ذهن شما را برنامه‌ریزی خواهند کرد. پس رؤیاها و اهداف مهم خود را مشخص کنید. در مورد کسانی که قبل از شما به آن اهداف رسیده‌اند مطالعه کنید، باورها و ذهنیت آنها را بررسی کنید و ذهن خود را توسط همان باورها تغییر بدهید تا به همان اهداف دست پیدا کنید. ذهن به‌طور خودبه‌خود در جهت تحقق «اهدافِ سازگار با باورها» عمل می‌کند. اهداف و آرمان‌های شما باید شفاف و واضح باشند و برای دستیابی به آنها قاطع باشید. آرمانِ قطعی مثل دانه‌ی ماسه‌ای است که در دل یک صدف قرار می‌گیرد و مروارید به دور آن شکل می‌گیرد. آرمان قطعی فکر بزرگی است که ذهن خلاق ما واقعیت را حول آن شکل می‌دهد. اگر ذهن خود را متناسب با رؤیاهایتان تغییر بدهید، دیر یا زود شاهد تحقق آنها خواهید بود


admin98 وب‌سایت
3.5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
keshvad
keshvad
1 سال قبل

تجلّی ذهن

hamed
hamed
10 ماه قبل

عالی بود

2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx