شروع کنید

پیشرفت معنوی چیست،چه معنایی دارد و چه زمانی حادث می شود؟

پیشرفت معنوی چیست،چه معنایی دارد و چه زمانی حادث می شود؟

پیشرفت معنوی چیست،چه کاربردی دارد و ماهیتش چگونه است؟

 

پیشرفت معنوی شما هنگامی‌که به نزد اساتید زیادی بروید یا کتاب‌های زیادی بخوانید شروع نمی‌شود،بلکه در واقع زمانی شروع می‌شود که شما همه‌چیز را رها بکنید. آنجا زمانی است که تمرین معنوی حقیقی آغاز می‌شود! هنگامی‌که شما همه‌چیز را تسلیم کنید،زمانی که خودتان را از تمام دانش‌ها، خالی کنید هنگامی‌که حتی خودتان را از این میل به رهایی خالی کنید.هنگامی‌که یک صدف (پوسته) خالی شدید،آنگاه زندگی معنوی شما آغاز می‌شود.تا آن زمان فقط مشغول بازی کردن با خودتان هستید.

 

حافظ می گوید:

بشوی اوراق اگر همدرس مایی

که علم عشق در دفتر نباشد.

 

مولانا نیز در این باره می گوید:

بی‌حس و بی‌گوش و بی‌فکرت شوید

تا خطاب ارجعی را بشنوید.

پیشرفت معنوی از دیدگاه حافظ و مولانا

 

پذیرش

هر چه ھستی را بپذيرش،آرزو نکن چیز دیگری باشی،این معنای ناجاه طلبی است.جاه طلب نبودن و داشتن پذیرش و صبر پایه ی تمام دگرگونی ھای معنوی است.ھمین که خودت را شناختی ،همین که سراپا میل به پیشرفت در مسیر هستی،چیزهای زیادی شروع به رخ دادن ميکنند اما در بهترین زمان خودش! جسم وسیله ای ست که روح کار خود را به وسیله آن در زمین انجام میدهد.بنابراین از کالبد خود مراقبت کنید و آن را پاکیزه، تمیز، قوی و سالم نگه دارید، اما یک لحظه هم خودتان را با آن یکی ندانید.

شاهد باش که جسم نیستی…

شاهد باش که ذهن نیستی…

شاهد باش که تنها یک شاهدی.

شاهد باش که تو همان عشقی.

پذیرش چه ارتباطی با پیشرفت معنوی دارد؟

 

الوهیت

دستیابی به کرامات نشانه یافتن خدا نیست.شخص ممکن است بر کل کائنات تسلط یابد و همچنان پروردگار از کنارش بلغزد و بگریزد. پیشرفت معنوی را نباید با تجلی قدرت های بیرونی سنجید.تنها معیار آن میزان سرور ژرف آدمی به هنگام مراقبه است.انسانی که در پی چیزی نیست و آرزویی در دل ندارد و آتش درونش روشن است،در خدمت الوهیت درونش است و اراده اش اراده اوست،در او ذوب شده ،کائنات در برابر فرمانش کُرنش می کنند،او کائنات است، خودی باقی نمانده !

 

درک شاگرد

پیشرفت معنوی ارتباطی به معلم و یا استاد معنوی ندارد بلکه به درک خود شاگرد بر می گردد و اگر در این راه به موفقیت برسد مدیون خودش است چون سطح آگاهی خود اوست که مطلب را درک می‌کند. پیشرفت معنوی مسابقه نیست و هر کس در زمان خودش صعود می‌کند.دروازه قلب تان را باز کنید و بگذارید عشق در آن جاری شود.

 

خویش حقیقی

یکی دیگر از راه‌های شناخت پیشرفت معنوی این است که دیگر با هیچ شرایطی پریشان و دگرگون نمی‌شوی.ممکن است شغلت را از دست بدهی یا یکی از اعضای خانواده‌ات را از دست بدهی،ممکن است تجارب متفاوتی را پشت سر بگذرانی اما ناامید نمی‌شوی زیرا قادری تا از میان این تجارب سمت دیگری را ببینی؛ و این سمت دیگر به‌جز وضعیت‌های رؤیا، خواب ‌و بیداری است، آن وضعیتِ چهارمِ آگاهی است.

در وضعیتِ چهارمِ آگاهی همیشه سعادت و شادی وجود دارد چرا که آن اساس هر چیزی است که می‌بینی. باز هم انتخاب با خودت است. تو آزادی تا یا با دنیا خودت را هم هویت کنی یا با خویش حقیقی‌ات. اگر توجه ات را روی خدا یا خویش بگذاری آنگاه هیچ کس یا هیچ چیزی وجود ندارد تا به تو آسیب برساند یا پریشان و مضطربت کند.

راه‌های شناخت پیشرفت معنوی

 

حرکت به سمت خویشتن متعالی

معراج چیزی نیست جز حرکت از خویشتن پست بسوی خویشتن متعالی، دگرگونی ذهن و قلب.بدون آن هیچ تعالی و تکاملی نخواهد بود و چرخه رنج ادامه خواهد داشت حتی اگر تمام قدرتهای ماورایی را داشته باشیم،این یک قانون است.

اینکه فکر کنیم حتما فرد در مسیر تمرینات معنوی خود باید تجربیات ماورایی داشته باشد و نبود آنها را نشانه عدم پیشرفت بدانیم، باوریست اشتباه،حتی بسیاری از قدیسین بزرگ و روشن ضمیران گذشته در مسیر سیر و سلوک خود تجربیات ماورایی نداشتند و در نهایت به روشن ضمیری دست یافتند، مرتبه ای که ورای محدودیتهاست.

حرکت به سمت خویشتن متعالی و معراج در پیشرفت معنوی

 

فلورانس اسکاول شین درباره پیشرفت معنوی می گوید:

پیشرفت در معنویت یعنی اینکه آدمی بتواند خاموش بر جا ماند یا خود‌ را کنار بکشد تا خرد لایتناهی بار او را سبک گرداند و‌ پیکارش را به پیروزی برساند.

 

سرچشمه

هنگامی که شما انرژی درستی ایجاد کنید مردم یا موقعیت زیادی را جذب می کنید با استفاده از انرژی قلبی تان و مراقبه سریع تر پیشرفت می کنید زیرا با سرچشمه هماهنگ هستید،هشیاری مرکزی کیهانی.

اتصال با سرچشمه و پیشرفت معنوی

 

هیچ چیزی اتفاقی رخ نمی دهد

هرچه بیشتر زندگی کنیم،بیشتر به این نتیجه می رسیم که هیچ چیزی اتفاقی رخ نمی دهد، حتی وجود گره ها،دشمنان و موانع در زندگی شما اتفاقی نیست. اگر شما همواره نگرش درستی داشته باشید، خدا از آن ها به نفع شما استفاده می کند.

بیشتر چیزهایی که ما خوشمان نمی آید و از خدا می خواهیم که ما را از شر آنها خلاص کند اگر خداوند همین الان آنها را از بین ببرد، آنگاه ما به بالاترین پتانسیل هایمان نمی رسیم.

شما باید تمام دشمنان و همینطور تمام ناامیدی ها و خیانت ها را با این نگرش جدید ببینید:

آنها فرستاده نشده اند تا شما را شکست دهند، بلکه آنها فرستاده شده اند تا باعث رشد و پیشرفت شما شوند.

admin98 وب‌سایت
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
رومینا
رومینا
24 روز قبل

خیلی عالی بود

2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx