شروع کنید

19 راه برای تقویت حافظه و یادگیری سریع و با کیفیت

19 راه برای تقویت حافظه و یادگیری سریع و با کیفیت

19 راه برای تقویت حافظه و یادگیری عالی و شگفت انگیز

 

تقویت حافظه در میانسالی و با افزایش سن دغدغه بسیاری از افراد می باشد.سلولهای ناحیه هیپوکامپ در مغز،مسئول حافظه هستند. جالب است بدانید،مدیتیشن،سکوت هشیارانه و اجتناب از پُر حرفی،موجب بهبود عملکرد این سلول ها و تقویت حافظه می شود. هرچه کمتر حرف بزنیم،بیشتر به یاد میاوریم.یکی از بزرگترین ترس‌های انسان هنگام افزایش سن، ترس از ابتلا به بیماری آلزایمر است که در عصر حاضر،متاسفانه گسترش زیادی داشته است. این بیماری رایج‌ترین شکل زوال عقل است.این بیماری باعث تغییر رفتار، شخصیت و  مختل سازی حافظه و تفکر در فرد بیمار می‌شود.برای بیشتر افراد استفاده از مغز بدون وقفه ادامه دارد،بنابراین برای مدیریت اطلاعات و فراموش نشدن جزئیات روزانه، انجام برخی تمرینات ذهنی ضروری است.به همان ترتیب که فعالیت‌های جسمی و ورزش عضلات را تقویت می‌کنند، تمرین‌های ذهنی نیز، فعالیت‌های مغزی را بهبود می‌بخشند.

6 نکته برای تقویت حافظه

شش نکته برای تقویت حافظه

ترفند هایی برای تقویت حافظه:

1.ترفند اول:

نوشتن و خواندن؛ بسیار بخوانید و بنویسید. بلند بخوانید، با تغییر صدا و به جای شخصیت‌های کتاب یا نویسنده بخوانید. خاطرات روزانه و… را بنویسید. از مطالبی که دوست دارید نت بردارید. مطلب را با دقت به کلمات و با احساس‌های متفاوت بخوانید. هر چیزی را که دوست دارید و می‌خواهید؛ بخوانید و بنویسید. نوشتن و خواندن یکی از بهترین فعالیت‌های تقویت و افزایش حافظه است.

2.ترفند دوم:

با هر دستی که عادت به مسواک ‌زدن دارید، سعی کنید گاهی با آن یکی دست هم مسواک بزنید. مثلا اگر با دست راست مسواک می‌زنید،این بار،مسواک را با دست چپ گرفته و مسواک بزنید.

3.ترفند سوم:

یک تصویر یا یک عکس خانوادگی و حتی یک وسیله الکترونیکی را به دقت نگاه کرده بعد با چشم‌های بسته شروع به توصیف آن کنید.

4.ترفند چهارم:

اگر همیشه عادت به یک دوش گرفتن ساده دارید، از این پس یک حمام‌ درست و حسابی و سنتی را تجربه کنید.

5.ترفند پنجم:

اگر هر روز با ماشین سرِ کار می‌روید، گاهی این عادت را تغییر دهید. کمی از مسیر را پیاده و بقیه را با اتوبوس به محل کار خود بروید.

19 راه برای تقویت حافظه و یادگیری سریع

6.ترفند ششم:

به روی میز کار خود نگاهی بیندازید، حالا جای همه چیز را عوض کنید. مثلا جامدادی را به جای تراش رومیزی بگذارید. همچنین می‌توان این کار را با تغییر جای وسایل آشپزخانه انجام داد.

 7.ترفند هفتم:

اگر سوار آسانسور می‌شوید، چشم ها را ببندید و سعی کنید دکمه طبقه مد نظر خود را فشار دهید. البته قبل از فشار دادن،چشم هایتان را باز کنید تا اشتباها به طبقه دیگری نروید.

8.ترفند هشتم:

در زمان استراحت، زنگ تفریح کار یا کلاس، به جای نشستن و صرفا خوراکی خوردن، از جای خود بلند شوید کمی قدم بزنید و هوای تازه استنشاق کنید.

9.ترفند نهم:

اگر روی میزکار یا طاقچه و دکور منزل تان عکس یا ساعت رومیزی دارید، گاهی آنها را وارونه بگذارید و نگاه کنید.

10.ترفند دهم:

سعی کنید به جای نگاه‌ کردن به غذا، از بو یا مزه آن پی ببرید که درون بشقاب تان چه غذایی وجود دارد. با چیز‌های دیگر هم می‌توانید همین کار را بکنید، همین حدس زدن یکی از تمرین‌های خوب برای تقویت حافظه است.

برای تقویت حافظه چه کاری انجام دهیم؟

در ادامه به سایر ترفندها خواهیم پرداخت:

11.ترفند یازدهم:

سرگرمی تازه‌ای برای خود انتخاب کنید. عادات سرگرمی روزمره خود را با انتخاب‌های جالب هر چند متفاوت و گذرا تغییر دهید.

12.ترفند دوازدهم:

با حضور فعال، با دقت گوش کرده و نگاه کنید. به عبارتی در لحظه حال حضور آگاهانه داشته باشید. هنگامی که تلویزیون تماشا می‌کنید، واقعا با تمام حضور تماشا کنید. هنگامی که با دوستی صحبت می‌کنید، واقعا و با وجود به او گوش دهید.هنگامی که به خبری گوش می‌دهید، دقیقا بشنوید که چه می‌گوید و… در این گونه دیدن و شنیدن حتما برای شما “سوال” پیش خواهد آمد، در غیر این صورت ذهن شما در جای دیگری سیر کرده است.

13.ترفند سیزدهم:

باغبانی هم به شما در تمرکز و تقویت حافظه کمک بسیار می کند. برای این کار از یک یا دو گلدان هم شروع کنید خوب است. شما می توانید به مرور زمان، سبزیجات مورد نیاز تان را پرورش دهید.

14.ترفند چهاردهم:

بازی با کلمات، حل جدول، حل معما، طرح چیستان، شبیه سازی و… به طور کل بازی به صورت جمعی بسیار شادی بخش و ذهن را به فعالیت وادار می‌کند.

15.ترفند پانزدهم:

برای شانه‌ زدن موهای سرتان نیز همان تمرینی را که برای مسواک زدن گفتیم انجام دهید. یعنی با هر دستی که عادت به شانه زدن داشتید،با دست مخالف تان موهایتان را شانه کنید.

چگونه حافظه قوی و فوق العاده ای داشته باشیم؟

 16.ترفند شانزدهم:

خواندن کتاب،حفظ کردن شعر، داستان، متن فیلم، لغات، یک ترانه، فرمول، گوش دادن به موسیقی موسیقدانان بزرگ، یادگیری یک ترفند و… همه کمک شایانی به تقویت و فعالیت ذهن و حافظه شما می‌کند.

 17.ترفند هفدهم:

گاهی اوقات در منزل با چشمان بسته کار کنید. مثلا،سعی کنید جای اشیاء را با چشم بسته پیدا کنید، مواد اولیه غذا را با چشم بسته شسته و آماده کنید…با چشم بسته وسایل را به سر جای اول برگردانید…

18.ترفند هجدهم:

هر آنچه که باعث شادی شما،هر کار و فعالیتی که منجر به شادی درونی شما می‌شود، انجام دهید. البته اگر جمعی باشد، بهتر است. احساس شادی برای کارایی بدن بخصوص ذهن بسیار مفید است.

19.ترفند نوزدهم و پایانی؛

تکرار، تکرار و تکرار است. شماره تلفن، شعر، داستان، نام فرد و… تنها با تکرار است که در حافظه خواهد ماند. بنابراین؛ هر چیزی را که می خواهید وارد حافظه کنید، مدام تکرار کنید. انتخاب کلمات برای تکرار بسیار مهم هستند. کلمات شما باید جذاب، زیبا و از نظر شما خوشایند باشند.

 

admin98 وب‌سایت
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx