شروع کنید

مانترای اوم چیست و چه معنایی دارد؟نحوه استفاده از این مانترا چگونه است؟

مانترای اوم چیست و چه معنایی دارد؟نحوه استفاده از این مانترا چگونه است؟

مانترای اوم چیست و چه فوایدی دارد؟نحوه استفاده از این مانترا به چه صورت است؟

 

اوم تنها یک کلمه نیست،بلکه ذکری است که معانی عمیقی را در خود پنهان دارد.نماد آگاهی بعد پنجم،ارتعاش مانترای اوم نیز این الگو را ایجاد می کند.لغتی با ریشه سانسکریت که به گونه ای نمادین نشان دهنده خدایی است که همه چیز را خلق کرده و نگاه می دارد،ارتعاش کیهانی.همان طوری که صدا می تواند ناشی از ارتعاش یک موتور در حال کار باشد صدای حاضر و ناظر اوم با اطمینان بر فعالیت موتور کیهانی شهادت می دهد که نبض زندگی و هر ذره ای از مخلوقات را از طریق انرژی ارتعاشی پابرجا نگاه می دارد.نخستین چیزی که باید درک شود این است که اوم یک کلمه نیست نوایی خالص است. تمام کلمه های دیگر از آن برخاسته اند ولی خودش کلمه نیست. منبع تمام صداها است.

مانترای اوم در ودا ( Veda ) تبدیل به لغت مقدس “هوم” در تبتی ها، “آمین” در اسلام، “آمن” در مصری ها، یونانی ها، رومی …ها، کلیمی ها و مسیحی ها شد. ادیان بزرگ بر این باورند که تمام مخلوقات منشاشان از انرژی کیهانی “اوم” یا “آمن” یا “کلمه” است.در ابتدا کلمه بود و کلمه با خدا بود… همه چیز توسط او ( کلمه یا اوم ) ساخته شده بود و بدون او هیچ چیزی نبود که ساخته شده باشد.

طبق یکی از اولین متون مقدس مکتب یوگا، اوم نماد تمام هستی است: گذشته، حال و آینده

این صدا در واقع از 3 قسمت اصلی تشکیل شده است:

آ (ah) یا بیداری، او (oh) یا حالت خواب، اِم (emmm) یا آرامش و سکونی که در اعماق خواب بدون خواب دیدن به دست می‌آید که در واقع نماد آگاهی مطلق است.

اوم در حقیقت یک کلمه نیست،بلکه یک صوت است که مانند یک موسیقی از ورای قرون و اعصار، فرهنگ و تمدن‌ها و هم‌چنین موجودات عبور کرده است.این باور وجود دارد که تمامی صداهای موجود در هستی از این صدا نشأت می‌گیرند.این کلمه یه طور طبیعی یک مانترا یا به عبارتی ذکر است که اگر با صوت مناسب تلفظ و تکرار شود، در تمام بدن طنین انداز شده؛ روح و جسم را به آرامش و سکون دعوت می‌کند. هماهنگی وجودی، صلح و بخشش، فلسفه اصلی و پنهان این ذکر هستند.همان‌طور که یوگی‌ها تصدیق می‌کنند، ارتعاشاتی که از زمزمه اُوم بلند می‌شود، ذهن را به آرامش می‌رساند.

اهمیت مانترای اوم

مانترای Om Namah Shivaya اوم ناما شیوا(ॐ नमः शिवाय )

معنی و مفهوم مانترا:

Om صدای جهان

Na نشان‌دهنده زمین

Ma نشان دهنده آب

Śi نشان دهنده آتش

Vā بیانگر پرانا

Ya نشان دهنده آسمان

معنای کلی آن این است که “شعور جهانی یکی است.

مانترای اوم به معنای صلح و عشق است.بنابراین تکرار این مانترا باعث هماهنگی و تسلط ما بر روی پنج عنصر در درون خودمان و در محیط می‌شود و این یعنی سکوت ذهن.وقتی در هر پنج عنصر آرامش،عشق و هماهنگی وجود دارد،سعادت وجود دارد و لذت نه تنها در درون من بلکه در پیرامون ما هم بوجود می‌آید.

فواید این مانترا:

ایجاد انرژی مثبت و از بین‌بردن انرژی منفی
آرام کردن ذهن و اداره‌کردن آن
ایجاد آرامش در قلب
شادی
پاکسازی محیط

زمان استفاده:

هنگام طلوع و غروب آفتاب بهترین زمان برای انجام و تکرار این مانترا است.این مانترا را هم مثل مانتراهای دیگر می‌توان با صدای بلند یا در ذهن و بی‌صدا تکرار کرد. ۱۰۸ بار پشت سرهم تکرار آن منجر به بهترین نتیجه از این تجربه می‌شود.

این چهار چیز نشانگر تمام عرفان و متافیزیک هند است:

A نماینده حالت ذهن است، وقتی که بیدار هستی، آگاهی بیداری

U نماینده حالت خواب و رویا است: آگاهی رویا

M نماینده حالت خواب عمیق و بدون رویا است : خوابی عمیق و بی رویا.

این ها سه حالت ذهن انسان هستند و مراحل مختلف آگاهی انسان.

توریا:و در آنسوی نقطه آن همهمه و زمزمه که به ارتعاش ادامه می دهد نماینده حالت چهارم از آگاهی انسان است که حالتی فراسویی دارد. حالتی که نه خواب هستی و نه بیدار و نه رویا می بینی. وقتی که تو فقط یک شاهد هستی بر آنچه روی می دهد. به این وضعیت چهارم “توریا” می گویند. حالت بودا و یا حالتی که در آن ناظر باشیم. حالتی که در آن شخص می تواند به حقیقت خود بیدار شود.

وقتی به چهارمین حالت می رسی دیگر چیزی جز شنیدن نوا یا موسیقی آسمانی نمانده. چیزی که فیثاغورث به آن موسیقی کائنات، موسیقی ستارگان و آن موسیقی که خود جریان زیرین هستی است نام نهاد. وقتی به چهارمین حالت وارد می شوی حالت هشیاری و بیداری،تو یک موسیقی می شوی،موسیقی که توسط هیچ سازی تولید نشده است. آنوقت ناگهان آن موسیقی و نوا منفجر می شود. آن نوا را اوم AUM می خوانیم.

هرگاه که به کمی آرامش احتیاج داشتید آن را با خود زمزمه کنید.

گایاتری مانترا

گایاتری مانترا یک مانترای قوی است
که آهنگین خوانده میشود.
گوش دادن به این مانترا می تواند
حال و هوای حسی ناخوشایند را سریعا بر طرف کند.

مولا مانترا

مولا مانترا Karunesh – Moola Mantra

 از آلبوم «خورشید درون»

کاری از “karuresh”

موسیقی روح‌افزای برای تقویت روح،

رهایی از خستگی و مدیتیشن (مراقبه) مناسب است.

admin98 وب‌سایت
3.3 3 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

6 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
الهام
الهام
11 ماه قبل

سپاسگزارم ازمطالب و ویس های مفیدی که گذاشتید
بسیار عالی.. در پناه خداوند باشید 🙏

همایون
همایون
9 ماه قبل

درود برآفریدگار نخستین که به هرآنچه آفریدتوان آفریشگری داد
اوم ارتعاش وطنینی است که اگر مراقبه گر به درون دل(قلب)خویش رود و گوش دهد آن را خواهدشنید صدایی راستین نه نمادین!
من هیپنوتیزورم و بارها از سوژه هایم خواسته ام بدرون دل خویش روند و بصدای دل خویش گوش سپارند و شگفت آوربود که صدای قلب اوم بود
ازآنهاخواستم درهمان حالت( بین فرکاننسهای آلفا و تتای مغزاین صدا شروع بشننیده شنیدن میکنه وهرچه عمیق ترشه فرکانس=بسوی تتا و دلتا=این صدا روشن تر شنیده میشه)بهمان شکل شنیده شده تکرار کنند که بخش م کشیده بود=نزدیک به3برابر هجای نخست واژگان یادشده(او)
برای خودم بسیار شگفت آور بود آنگاه که شنیدم این واژگان براستی در قلب آدمی تولیدوشنیده میشه

میلاد
میلاد
29 روز قبل

الان چجوری این ۳ تا موزیک رو دانلود کنم

6
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx