شروع کنید

برهمن چیست؟

برهمن چیست؟

برهمن چیست؟ برهمن به عنوان یک پیوند و یگانگی با کُل

 

برهمن در اوپانیشادها (نوشته های مقدس هند)، وجود عالی یا واقعیت مطلق. ریشه شناسی این کلمه که از سانسکریت گرفته شده است نامشخص است. اگرچه دیدگاه های گوناگونی در اوپانیشادها بیان شده است، اما آنها در تعریف برهمن به عنوان وجودی ابدی، آگاه، تقلیل ناپذیر،سعادتمند، نامتناهی،متعالی، همه جا حاضر و هسته معنوی جهان موافقند.

کلمه برهمن به معنای یک طبقه اجتماعی نیست بلکه به معنای کسی است که برهما ( خدا )را شناخته ، کسی که با خدا و با هستی یکی شده است.

برهمن هم ناپیدا است و هم آشکار، هم بی شکل و هم دارای شکل. او اینجا و فراتر از آن است.

هرگونه تلاش برای توضیح برهمن در مورد رضایت از ذهن که ناشی از عقل و آشنایی با پایه اندیشه است ، مملو از مشکلات عظیم است ، زیرا آنچه غیر قابل توضیح است با هر مقدار استدلال و منطق قابل توضیح نیست. برهمن فراتر از ذهن و رویاهای ما است.

 

برهمن به عنوان یک پیوند و یگانگی با کُل

 

در این تفسیر، برهمن تنها واقعیت حقیقی است و همه چیز را در جهان به عنوان یک پیوند نشان می دهد. اگرچه این جوهر، همه آنچه را می توان تجربه کرد، است ، اما ناپدید و پنهان…

 

هنگامی که به عنوان یک وجود همه جانبه و مطلق فکر می شود ، به نظر می رسد برهمن منعکس کننده آنچه بسیاری از سنت های مذهبی و معنوی به عنوان خدا فکر می کنند. با این حال ، Upanishads اعلام می کند که برهمن در بسیاری از نامهای خدایی و اشکال فقط به دلیل جهل ما به نظر می رسد. مانند یک طناب پیچیده در تاریکی به عنوان مار ظاهر می شود. برهمن مانند یک خدا به ما نگاه می کند زیرا ما درک و ایده های انسان را بر آن قرار می دهیم.

 

برهمن نه تنها جوهر روح فردی محسوب می شود ، بلکه روح کیهانی را نیز شامل می شود که از آن هر موجود زنده روی زمین گرفته می شود. به همین ترتیب ، مفهوم برهمن می آموزد که بدون در نظر گرفتن جنسیت ، نژاد ، قومیت یا ملیت ، هیچ تمایز معنوی بین مردم وجود ندارد.

 

مایا

 

این توهم که ما را از شناختن برهمن جدا می کند ، به مایا معروف است. تصور می شود که شناسایی با بدن ، ذهن و نَفْس علت اصلی رنج است ، که در آن مایا، خود واقعی را که با برهمن یکی است پنهان می کند.

 

شیوه های یوگا مانند آسانا ، پرانایاما و مراقبه می توانند به درمانگران و پزشکان کمک کنند تا از طریق مایا حرکت کنند و با برهمن ارتباط برقرار کنند. هنگامی که ذهن و حواس عقب نشینی می کنند. سرانجام نَفْس حل می شود و باعث تغییر پارادایم در جهان بینی و آگاهی می شود که معمولاً از آن به عنوان یک بیداری معنوی یاد می شود.

 

یوگا در کمک به تسلط بر ذهن و حواس ، افراد را ترغیب می کند تا درک تجربی خود از برهمن را عمیق تر کنند و از این طریق ارتباط با منبع انرژی جهانی ایجاد کنند.

 

دوییجا

 

انسان بدون خدا یک لاشه است و انسانی که با خداست در جشن است بدون خدا یا با خدا … اینها فقط دو روش متفاوت برای زندگی هستند. بدون خدا تو چیزی جز بدبختی نیستی. با خدا چیزی جز سرور نیستی. بی خدا منفی و سیاهچال هستی. بی خدا فقط وانمود به زندگی کردن می کنی. زیرا نمی توانی حقیقتا زندگی کنی. بدون خدا زندگی چطور می تواند وجود داشته باشد ؟ خدا زندگی است. بله تو زندگی می کنی و طوری عمل می کنی که گویی زنده هستی. اما در اصل زنده نیستی و زندگی هنوز برایت اتفاق نیفتاده است. تولد رخ داده اما زندگی نه … زندگی فقط وقتی رخ می دهد که خدا اتفاق افتاده باشد. این تولد دوباره است. در شرق این را دوییجا می نامند،آنگاه انسان به راستی به یک برهمن تبدیل می شود.

دوییجا چیست؟

 

خداگونگی

 

هیچکس نمی تواند صرفا به خاطر متولد شدن در برهمن ها، برهمن باشد. کلمه برهمن به معنای یک طبقه اجتماعی نیست. بلکه به معنای کسی است که برهما ( خدا )را شناخته ، کسی که با خدا و با هستی یکی شده است. هیچکس برهمن متولد نمی شود. برهمن رستاخیز است. ابتدا باید روی تمام چیزهایی که فکر می کنی هستی بمیری تا دوباره متولد شوی. با خدا زندگی ات به راستی آغاز می شود. در سطح جدیدی شروع به تپیدن و ارتعاش می کنی. زندگی ات، رنگ رنگین کمان به خود می گیرد. تو تمام رنگها را در خود داری. زندگی ات موسیقی می شود. تو تمام نت ها را داری. تبدیل به یک ارکستر می شوی. هر لحظه عمیق تر و شیرین تر می شود.

برای اولین بار شروع به عشق بازی با هستی می کنی. به نظر می رسد که دنیا همان دنیاست اما اینطور نیست. درختان سبزتر از همیشه و رُزها، رُزتر از همیشه هستند و مردم دیگر مردم معمولی نیستند. هر کسی چهره ای از خدا را به نمایش می گذارد. با شناخت خداگونگی بالهایی بدست می آوری و زندگی ات شروع به بالا رفتن می کند. بدون خدا گونگی مانند کسی هستی که در لجن گیر کرده باشد. اما با خدا گونگی می توانی به سوی خورشید پرواز کنی. پرواز از تنهایی به سوی یگانگی الهی ممکن می شود.

خداگونگی

 

 

 

admin98 وب‌سایت
3.3 4 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
عاطفه
عاطفه
3 ماه قبل

ممنون 🙏

2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx