شروع کنید

مراقبه تنفسی آناپانا

مراقبه تنفسی آناپانا

 

مراقبه تنفسی آناپانا اولین گام در تمرین مدیتیشن ویپاسانا است. آناپانا به معنای مشاهده تنفس طبیعی بدن است که داخل و خارج می شود. این مراقبه، یک تکنیک آسان برای یادگیری عینی و علمی است که به توسعه تمرکز ذهن کمک می کند.

 

مشاهده نفس تکنیکی ایده آل برای مدیتیشن است زیرا همیشه در دسترس است. آناپانا با تکنیک هایی که مبتنی بر تنظیم مصنوعی تنفس هستند بسیار متفاوت است. هیچ مناسک یا روش پیچیده ای در تمرین یا ارائه آناپانا وجود ندارد.

 

آناپانا ابزاری برای مقابله با ترس ها، اضطراب ها و فشارها در تمام گروه های سنی فراهم می کند. آناپانا علاوه بر کمک به آرامش و تمرکز ذهن، به افراد کمک می کند تا خود را بهتر درک کنند و به آنها بینشی از عملکرد ذهن خود می دهد. به دلیل سادگی، درک و تمرین این تکنیک آسان است.

مراقبه تنفسی آناپانا

 

نحوه انجام مراقبه تنفسی آناپانا:

 

این مراقبه بودایی باستانی، شامل ۴ تا ۵ دقیقه از مراقبه تنفسی است. در این تمرین، هدف تمرکز بر روی ناحیه کوچکی بین سوراخ های بینی و لب بالاست. تنها به طور نرمال نفس بکشید، ورود و خروج از طریق بینی، و به هر حسی در این منطقه کوچک توجه زیادی داشته باشید.

 

تنفسی که از این منطقه می گذرد را حس کنید، حس کنید هوا کمی سردتر وارد و کمی گرم تر خارج می شود. هم چنان به این طریق نفس بکشید، به تمام حس های دیگری که می توانید در این منطقه کوچک تجربه کنید توجه کنید، و مشاهده کنید که این حس ها سرعت ناپدید شدنشان هم چون سرعت پدیدار شدنشان است. اگر احساس می کنید تمرکزتان از بین می رود، توجه خود را به منطقه کوچکی زیر بینی و بالای لب تان منعطف کنید. این مدیتیشن تنفسی را حداقل ۵ دقیقه انجام دهید، یا تا هر زمانی که عمیقا احساس ریلکس شدن دارید. بهترین قسمت آن این است که می توانید این کار را هر جایی انجام دهید. هیچکس متوجه نمی شود که در حال مدیتیشن هستید.

نحوه انجام مراقبه تنفسی آناپانا

 

نکات مهم این تکنیک تنفسی

 

به طور کامل روی تنفس تمرکز کنید. …

روی انرژی پشت نفس تمرکز کنید. …

در طول انجام این مدیتیشن، ذهن و نفس را به هم متصل کنید. …

افکار خود را مشاهده کنید تا حقیقت خود را بیابید.

ببینید هر نفس شما چقدر متفاوت است، بدن و ذهن چگونه مدام در حال تغییر هستند.

admin98 وب‌سایت
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

2 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
meysam
meysam
1 ماه قبل

عالی بود ممنون

2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx